کابینت نئوکلاسیک

طراحی و ساخت انواع کابینت نئو کلاسیک

توضیحات

راهنمای خرید کابینت نئوکلاسیک

کابینت نئوکلاسیک: همان‌طور که می‌دانید کابینت‌ مدرن  و کابینت کلاسیک، ۲ نوع اصلی و سبک طراحی کابینت‌های آشپزخانه به شمار می‌روند. هر کدام از این محصولات، دارای ویژگی‌های مخصوص به خود بوده، طرفداران و محبوبیت ویژه‌ای هم دارند. یکی دیگر از سبک‌های کابینت‌ها که امروزه، طرفداران و محبوبیت ویژه‌ای یافته، کابینت نئوکلاسیک است.

کابینت‌های آشپزخانه نئوکلاسیک، به‌ صورت ترکیبی و تلفیقی ساخته شده‌اند. به این معنا که این محصولات، حاصل در هم‌ آمیختگی و ترکیب دو سبک اصلی ساخت کابینت، یعنی سبک‌های کلاسیک و مدرن‌اند‌. بنابراین، هم ویژگی‌ های کابینت‌های کلاسیک را داشته و هم از ویژگی‌ های کابینت‌ های ساخته‌ شده در سبک مدرن، بهره برده‌ اند.

کابینت نئوکلاسیک و ویژگی‌های آن

طبق یک تعریف کلی می‌توان گفت کابینت نئوکلاسیک، به نسلی جدید از کابینت‌های کلاسیک آشپزخانه گفته می‌شود. کابینت‌های ساخته‌ شده در این سبک، در حال حاضر جایگاه خاصی در بازار پیدا کرده‌اند. این نوع از کابینت‌ها در بسیاری از مشخصه‌ها، به‌ ویژه از نظر تنوع مدل‌ها، به کابینت‌های نوع کلاسیک شبیه هستند. اما از طرفی با این کابینت‌ها اختلافات اساسی هم دارند.

برای نمونه در طراحی و ساخت کابینت‌های نئوکلاسیک، از ستون‌های بسیار بزرگ و یا درب‌های برجسته استفاده نمی‌کنند. کابینت‌های ساخته‌ شده در این سبک، دارای منبت‌کاری‌های پرکار نیستند و لذا این محصولات از طراحی بسیار ساده‌تری برخوردار شده و از این لحاظ به کابینت‌های ساخته‌ شده در سبک مدرن شباهت دارند. در ادامه برخی از ویژگی‌های این کابینت‌ها را مرور خواهیم کرد.

طراحی درب، ‌اجرای سریع و آسان

یکی از ویژگی‌های اصلی کابینت‌های سبک نئوکلاسیک، نحوه طراحی درب‌های این محصولات است. درب‌های این کابینت‌ها در حالت معمول، با استفاده از یک فریم و یا کلاف دور درب به‌ وجود آمده است و بخشی صاف و فلت در قسمت‌های میانی و وسط درب دارد. طراحی و اجرای این محصولات نسبت‌ به کابینت‌های منبت‌ کاری‌ شده در نوع کلاسیک، بسیار ساده‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود.

سادگی

لازم به ذکر است که سبک تزیینات نئوکلاسیک به‌ طور ویژه مخصوص قرن ۱۸ میلادی بوده‌ است. در این سبک ساخت کابینت، بسیاری از جزئیاتی که در طراحی کابینت‌های کلاسیک، مورد استفاده قرار می‌گرفتند و به شلوغی بیش‌ از حد آن‌ها منجر می‌شدند، حذف‌ شده‌اند. بنابراین از دیگر ویژگی‌های این کابینت‌ها می‌توان به‌ سادگی بسیار زیاد طراحی آن‌ها اشاره کرد.

این محصولات، دارای خطوطی بسیار ساده بوده و از و جزئیاتی بسیار اندک برخوردار شده‌اند. اما در عین‌ حال طراحی آن‌ها بسیار شیک و مدرن انجام‌ گرفته است. در این سبک طراحی و ساخت کابینت، از خطوط دایره‌ای‌ شکل و منحنی زیادی استفاده شده‌، حتی می‌توانند با استفاده از درب‌های شیشه‌ای، تزیینات بیشتری برای این محصولات در نظر بگیرند. برای صفحه روی کابینت نیز می‌توانید از سنگ‌های زیبا و مورد نظر خود استفاده کنید تا آشپزخانه‌ای مدرن و امروزی، با کابینت‌های جذاب و منحصر به فرد داشته باشید.

جنس کابینت

یکی از رایج‌ترین متریال‌هایی که برای ساخت کابینت‌های نئوکلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرد، چوب طبیعی است. چراکه طراحی و شکل‌ دهی به آن به‌ سادگی صورت می‌پذیرد. در بسیاری از موارد نیز در ساخت این محصولات آشپزخانه، از متریال ممبران استفاده می‌کنند.

در برخی از موارد نیز این کابینت‌ها به‌ صورت تمام ام دی اف طراحی‌ شده و با استفاده از فریم چوب طبیعی، ورق‌های ام دی اف و روکش چوبی ساخته می‌شوند. در واقع بسیاری از طراحان و سازندگان در فرایند ساخت این کابینت‌ها، از ترکیبی از متریال‌ها از قبیل: ام دی اف، روکش چوبی و… استفاده می‌کنند تا زیبایی محصول به دست‌ آمده بیشتر شود.

طراحی دستگیره

در طراحی دستگیره­های این کابینت‌ها می‌توانند از دستگیره­های ویژه و قابل استفاده در سبک کلاسیک بهره برده و یا از دستگیره‌های مدرن استفاده کنند.

رنگ

در بیشتر موارد در ساخت و رنگ‌آمیزی این نوع از کابینت‌های آشپزخانه از رنگ‌های پلی اورتان و یا پلی استر استفاده می‌کنند و یا این محصولات را پولیش می‌دهند. رنگ‌های به‌ کار رفته در طراحی این محصولات، رنگ‌های تیره و سرد و آرامش‌بخش هستند.

در بیشتر مواقع، با استفاده از رنگ‌های طوسی و خاکستری، این کابینت‌ها را رنگ‌آمیزی می‌کنند. رنگ‌های خاکستری روشن، سفید، آبی تیره و سیر، سفید و خاکستری، مشکی، سبز، زرد، قرمز و… از دیگر رنگ‌های این کابینت‌ها است.

خرید کابینت نئوکلاسیک

به دلیل ویژگی‌های خاص و کاربردی بودن این نوع از کابینت‌ها، در حال حاضر عده زیادی از افراد به خرید کابینت نئوکلاسیک تمایل نشان می‌دهند. چراکه این محصولات در انواعی از مدل‌ها ساخته می‌شوند. از طرف دیگر این نوع از کابینت‌های آشپزخانه، طراحی بسیار ساده و مینیمال‌تری نسبت به سبک کلاسیک داشته و از طرف دیگر زیبایی آن‌ها نسبت‌ به کابینت‌های مدرن بسیار بیشتر است.

امکان سفارشی‌ سازی رنگ این نوع از کابینت‌ها بسته به درخواست و تقاضای مشتریان، یکی دیگر از دلایل خرید کابینت نئوکلاسیک است. همچنین این نوع از محصولات آشپزخانه نسبت‌ به دیگر انواع کابینت‌ها به‌ ویژه کابینت‌های چوبی سبک کلاسیک از قیمت بسیار مناسب و مقرون به صرفه‌تری برخوردار شده‌اند.

بسیاری از مشتریان به دلیل این‌ که کابینت‌های نئوکلاسیک از جمله محصولات دارای تقارن و هماهنگی کامل بوده و این ویژگی، در حقیقت جزء جدایی‌ناپذیر این کابینت‌های آشپزخانه است، به خرید آن‌ها تمایل پیدا می‌کنند.

کابینت‌های نئوکلاسیک، محصولاتی با ارتفاع بلند هستند. بنابراین از جمله کابینت‌های بسیار جادار محسوب می‌شوند. این عامل نیز در جلب توجه و میل مشتریان به خرید کابینت نئوکلاسیک، اثرگذار است.

قیمت کابینت نئوکلاسیک

برای بسیاری از خریداران در نظر گرفتن قیمت کابینت نئوکلاسیک، عامل بسیار مهمی است. لازم به ذکر است که قیمت این نوع از محصولات آشپزخانه، نسبت‌ به کابینت‌های سبک کلاسیک، پائین‌تر است. چراکه بسیاری از جزئیات آن­ها را ندارد.

در فرآیند تولید این کابینت‌ها، در بیشتر موارد از ام دی اف خام استفاده شده‌، بنابراین به رنگ آمیزی نیاز دارد. عامل رنگ آمیزی قیمت نهایی کابینت‌های نئوکلاسیک را تغییر می‌دهد. کیفیت رنگ‌های مورد استفاده در طراحی و ساخت محصول و بدنه آن نیز قیمت این کابینت‌ها را با تحول مواجه می‌سازد.

از طرف دیگر یراق آلات به‌ کار رفته در طراحی این کابینت‌ها و نوع و کیفیت آن‌ها نیز در تعیین قیمت کابینت­های نئوکلاسیک اثرگذار است. برای محاسبه قیمت این محصولات لازم است طول کابینت زمینی و ارتفاع آن، طول کابینت دیواری و ارتفاع آن، طول کابینت ایستاده یا کمدی و ارتفاع آن، طول کابینت دیواری شیشه‌ خور و ارتفاع آن را در نظر بگیرید و سپس طول کابینت جزیره و یا کانتر و عمق آن و… را نیز اندازه گرفته، قیمت نهایی آن را مشخص کنید.

قیمت هر متر از این کابینت‌ها بر اساس نوع متریال به‌ کار رفته در طراحی و ساخت این محصولات دچار تغییر خواهد شد. هرچه متریال مورد استفاده در طراحی این محصولات، از کیفیت بالاتری برخوردار باشند، به‌ طور حتم قیمت این کابینت‌ها نیز افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد. به‌ طور کلی می‌توان گفت جنس بدنه این کابینت‌ها، درب به‌ کار رفته در تولید آن‌ها، روکش، دستگیره‌های کابینت و… همه از جمله عوامل اثرگذار بر تعیین قیمت این محصولات هستند.

دستگیره‌های این کابینت‌ها، در حال حاضر تنوع بسیار بالایی در بازار داشته و قیمت‌های مختلفی را نیز به خود اختصاص داده‌اند. بنابراین قیمت این عناصر نیز قیمت نهایی کابینت‌های نئوکلاسیک را تغییر خواهد داد.

همان‌طور که پیش‌ از این نیز گفته شد در برخی از موارد این کابینت‌ها از جنس چوب تهیه می‌شوند. در این‌ صورت قیمت بسیار بالاتری خواهند داشت. به‌ همین دلیل نیز طراحان این محصولات، ام دی اف را برای طراحی بدنه این کابینت‌ها انتخاب می‌کنند. این عامل سبب می‌شود تا قیمت تمام‌ شده کابینت مورد نظر کاهش زیادی پیدا کند.

انواع کابینت نئوکلاسیک

کابینت‌های نئوکلاسیک را می‌توان از چند نظر دسته‌بندی کرد. یکی از این دسته‌بندی‌ها، بر اساس جنس بدنه‌ این محصولات است. طبق این عامل می‌توان انواع کابینت نئوکلاسیک آشپزخانه را شامل کابینت‌های با روکش چوبی، کابینت‌های تمام چوبی و کابینت‌هایی با رنگ‌های پوششی دانست.

در حالت معمول کابینت‌های نئوکلاسیک که با روکش‌های چوبی ساخته می‌شوند، از جنس ام دی اف تولید شده و با روکش‌هایی از چوب طبیعی، راش، گردو، بلوط و… تزیین می‌شوند.

لازم به ذکر است که کابینت‌های نئوکلاسیک روکشی را می‌توان به دو دسته اصلی و کلی تقسیم‌بندی کرد که شامل کابینت‌های نئوکلاسیک با روکش چوب طبیعی و کابینت‌های با روکش مصنوعی خواهند بود.

کابینت‌های تمام چوبی به‌ صورت کامل از جنس چوب ساخته شده‌اند. برای نمونه سرستون‌های این کابینت‌ها، درب و تاج آن‌ها از جنس چوب بوده و ستون آن‌ها نیز از همین جنس به وجود می‌آید. در بسیاری از موارد نیز این محصولات را از نظر رنگ، دسته‌بندی می‌کنند. در این‌ صورت انواع کابینت­های نئوکلاسیک، شامل کابینت‌های نئوکلاسیک سفید، خاکستری، سبز و… خواهد بود.

نصب کابینت نئوکلاسیک

نصب کابینت نئوکلاسیک برای افرادی مناسب است که علاقه دارند کابینت‌های آشپزخانه‌شان، شامل هر ۲ سبک مدرن و کلاسیک باشد. لازم به ذکر این نکته است که تلفیق و ترکیب این ۲ سبک طراحی، باعث شده تا کابینت‌های نئوکلاسیک، انعطاف‌پذیری بسیار بالایی به دست آورند.

بنابراین شما می‌توانید این نوع از کابینت‌ها را هم در فضاها و آشپزخانه‌های کلاسیک، نصب نموده و هم در فضاهای مدرن مورد استفاده قرار دهید. از طرف دیگر بسیاری از افراد به تضادی که میان المان‌ها و عناصر موجود در طراحی سبک کلاسیک و مدرن وجود دارد، علاقه نشان می‌دهند. این نوع از کابینت‌ها برای این دسته از افراد نیز گزینه‌ای بسیار مناسب و کاربردی است.

کابینت‌های طراحی‌ شده در سبک نئوکلاسیک این امکان و قابلیت را دارند که فضا و ظاهر خانه و آشپزخانه شما را با تغییرات اساسی مواجه سازند. استفاده از کابینت نئوکلاسیک، باعث می‌شود تا ظرافتی لوکس و آرامشی بی نظیر به آشپزخانه منزل شما هدیه شود.

 

نمونه کارهای کابینت نئوکلاسیک