کابینت کلاسیک

طراحی و ساخت انواع کابینت کلاسیک

توضیحات

با ویژگی‌های کابینت کلاسیک آشنا شوید

تولید و نصب کابینت کلاسیک آروما چوب

هریک از بخش‌های خانه‌های در حال ساخت، از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند زیرا جلوه خاصی به منزل می‌بخشند. معمولا به دلیل اینکه بیشتر زمان افراد در آشپزخانه و هال خانه خود می‌گذرد، سعی می‌کنند برای جذابیت این دو مکان سنگ تمام بگذارند. یکی از زیباترین مدل‌های کابینت که می‌توان از آن در هر سبک دکوراسیونی استفاده کرد و جذابیت بی‌نظیری به آشپزخانه بخشید، کابینت کلاسیک است. اگر تمایل دارید از این کابینت در منزل خود استفاده کنید، حتما ما را همراهی کنید تا با ویژگی‌های آن آشنا شوید.

کابینت کلاسیک چیست؟

به کابینت‌هایی که برای ساخت آنها از چوب استفاده می‌شود و ظاهری منبت‌کاری شده یا به سبک ساختمان‌های روم باستان دارند، کابینت‌های کلاسیک گفته می‌شود. چوب مورداستفاده در ساخت این نوع کابینت معمولا راش، گردو، افرا یا MDF است. اگر در ساخت کابینت‌های کلاسیک از ام ‌دی ‌اف استفاده شود باید لایه‌ای دیگر روی آن کشیده شود.

این نوع کابینت جلوه و زیبایی خاصی به آشپزخانه و پذیرایی خانه می‌بخشد به همین دلیل می‌توان آن را با انواع دکوراسیون منزل هماهنگ کرد. ازجمله مهم‌ترین نشانه‌های کابینت‌های کلاسیک می‌توان به منبت‌کاری و کنده‌کاری روی در آن اشاره کرد. قسمت بالایی کابینت‌های کلاسیک با استفاده از یک تاج زیبا تزیین شده‌اند تا آشپزخانه مجلل به نظر برسد.

انواع کابینت کلاسیک را بشناسید

به‌طورکلی کابینت‌های کلاسیک به چهار گروه چوبی، روکش چوبی، رومی و ممبران تقسیم می‌شوند. در ادامه به معرفی ویژگی‌های هر چهار دسته می‌پردازیم.

کابینت‌های کلاسیک چوبی

این نوع کابینت لوکس‌ترین مدل در دسته کابینت‌های کلاسیک است. جنس بدنه داخلی کابینت‌های کلاسیک چوبی از MDF ساخته می‌شود و برای ساخت در آن، چوب طبیعی مورداستفاده قرار می‌گیرد. دستگاه سی‌ان‌سی نقش‌های زیبایی که روی بدنه این نوع چوب وجود دارد را ایجاد می‌کند. کابینت‌های کلاسیک چوبی را می‌توان در کنار انواع چیدمان منزل استفاده کرد و از زیبایی چشم‌نواز آن لذت برد.

کابینت‌های کلاسیک روکش چوبی

کابینت‌های کلاسیک روکش چوبی نزدیک‌ترین مدل به کلاسیک چوبی هستند. در ساخت بدنه همه بخش‌های این نوع کابینت از MDF سفیدرنگ استفاده می‌شود. برای ساخت در کابینت‌های روکش چوبی، MDF خام کاربرد دارد و روی آن یک‌لایه چوب طبیعی کشیده می‌شود. از مزایای کابینت‌های کلاسیک روکش چوبی این است که در هر دکوراسیونی مورداستفاده قرار می‌گیرند و به‌راحتی با آن همخوانی پیدا می‌کنند.

کابینت‌های کلاسیک رومی

در ساخت بدنه کابینت‌های کلاسیک رومی، MDF سفید و برای در آن MDF خام مورداستفاده قرار می‌گیرد. شناسه این مدل کابینت حکاکی‌های روی کابینت است و زیبایی ستون‌های مورداستفاده در دوران روم باستان را به نمایش می‌گذارد. ستون‌های رومی که در قسمت‌های مختلف این مدل کابینت ساخته می‌شوند، از معماری ایتالیایی نشات گرفته است.

دستگیره‌های کابینت‌های کلاسیک رومی هم معمولا نقره‌ای یا طلایی‌رنگ هستند تا شکوه لوازم سلطنتی را داشته باشند. استفاده از کابینت‌های کلاسیک رومی در بیشتر خانه‌ها امکان‌پذیر است اما در خانه‌هایی که دکوراسیونی به سبک کلاسیک دارند، جلوه و شکوه بیشتری پیدا می‌کنند.

کابینت‌های کلاسیک ممبران

جدیدترین نسل کابینت‌های کلاسیک به کلاسیک ممبران معروف است که طرفداران زیادی را نیز پیدا کرده است. از این نوع کابینت با نام‌های پرس وکیوم، انزو و سه‌بعدی نیز یاد می‌شود. در ساخت بدنه و در این مدل کابینت به ترتیب از MDF سفید و MDF خام استفاده می‌شود و یک‌لایه ممبران یا وکیوم روی آن قرار می‌گیرد.

ازآنجایی‌که برای حکاکی کابینت‌های کلاسیک ممبران از سی‌ان‌سی استفاده می‌شود، می‌توانید مدل‌های موردنظر خود را روی آن ایجاد کنید. امکان سفارش این مدل کابینت در رنگ‌های مختلف وجود دارد. کابینت ممبران در کنار هزینه پایین‌تر، عمر بالاتری نسبت به سایر کابینت‌ها دارد.

ویژگی‌های خاص کابینت‌های کلاسیک

ویژگی‌های خاص کابینت‌های کلاسیک باعث می‌شوند بتوان از آنها در هر سبکی از چیدمان منزل استفاده کرد. در ادامه به معرفی مهم‌ترین ویژگی‌های کابینت‌های کلاسیک می‌پردازیم.

برخورداری از ظریف‌کاری و جزئیات تزیینی

در طراحی این نوع کابینت از سبک دکوراسیون کلاسیک الهام گرفته شده که منبع آن پ معماری یونان و روم باستان است. ظاهر کابینت‌های به سبک کلاسیک، با استفاده از انواع منبت‌کاری و کنده‌کاری تزیین می‌شود.

 استفاده از سرستون و تاج در طراحی کابینت

از دیگر ویژگی‌هایی که می‌توان به زیبایی تمام در کابینت‌هایی به سبک کلاسیک مشاهده کرد، وجود سرستون یا تاج است. معمولا در قسمت بالایی کابینت‌ها از تاج استفاده می‌شود تا سبک کلاسیک را به رخ بیننده بکشند و آشپزخانه را مجلل کنند.

استفاده از چوب در ساخت کابینت‌های کلاسیک

از مهم‌ترین نکته‌هایی که در ساخت کابینت کلاسیک آشپزخانه رعایت می‌شوند، استفاده از انواع چوب درخت مانند راش، افرا و گردو است. البته می‌توان از MDF برای ساخت این نوع کابینت هم استفاده کرد و تنها پوششی از چوب روی سطح آن کشید. این امر همچنان زیبایی کار را حفظ می‌کند اما به پرداخت هزینه کمتری نیاز دارد.

دستگیره فلزی یا چوبی کابینت‌های کلاسیک

از دیگر نشانه‌های کابینت‌های کلاسیک می‌توان به دستگیره‌های مجلل و حکاکی شده اشاره کرد. برای ساخت این دستگیره از چوب یا فلز استفاده می‌شود و البته باید کوتاه باشند. فراموش نکنید که استفاده از هر چوب یا فلزی برای این دستگیره‌ها مناسب نیست و باید حتما لوکس باشند تا زیبایی این کابینت را تحت شعاع قرار ندهند.

کابینت‌های کلاسیک در رنگ خنثی

با توجه به اینکه گفتیم این کابینت‌ها را از چوب می‌سازند، می‌توان نتیجه گرفت باید رنگ آنها خنثی باشد. معمولا در ساخت این نوع کابینت از رنگ‌های سفید، گردویی، کرم و قهوه‌ای استفاده می‌شود؛ بنابراین تنوع زیادی در انتخاب رنگ ندارید.

استفاده از کابینت‌های کلاسیک در آشپزخانه‌های بزرگ

به دلیل اینکه کابینت‌های کلاسیک از چوب ساخته می‌شوند و روی آنها ظریف‌کاری زیادی اجرا می‌شود، برای نصب به فضای زیادی نیاز دارند. بهتر است از این نوع کابینت در آشپزخانه‌های متوسط یا بزرگ استفاده کنید تا جلوه و زیبایی خود را به‌خوبی نشان دهند. البته اگر می‌خواهید در آشپزخانه‌های کوچک از کابینت کلاسیک استفاده کنید، حتما رنگ‌های روشن مانند سفید را برای آن انتخاب کنید اما انتظار نداشته باشید که جذابیت واقعی خود را داشته باشند.

عمق زیاد در کابینت‌های کلاسیک

اگر وسیله‌های آشپزخانه شما زیاد است، از کابینت‌های کلاسیک استفاده کنید زیرا قفسه‌های آنها عمق و ارتفاع زیادی دارند. بهتر است به‌منظور راحتی در برداشتن لوازم داخل کابینت، از انواع نظم‌دهنده یا اکسسوری کمک بگیرید.

زیبایی بیشتر کابینت‌های کلاسیک با کانتر سنگ

توجه داشته باشید که در کابینت‌های کلاسیک باید از لوازم با کیفیت و ارزشمند استفاده کنید تا همچنان زیبایی خود را داشته باشند. بهترین گزینه برای کانتر این نوع کابینت، انواع سنگ مرمر و گرانیت است.

استفاده از ویترین یا در شیشه‌ای برای کابینت‌های کلاسیک

برای اینکه نکات مهم در مورد یک آشپزخانه به سبک کلاسیک را حفظ کنید، بهتر است حتما از ویترین استفاده کنید. البته اگر کابینت‌هایی را انتخاب کنید که در شیشه‌ای دارند، به حفظ زیبایی سبک چیدمان آشپزخانه و منزل خود کمک کرده‌اید.

خرید راحت کابینت کلاسیک

خرید کابینت یکی از مهم‌ترین بخش‌های تکمیل یک آشپزخانه است؛ اما همیشه پس از انتخاب نوع کابینت دلخواه، پیدا کردن جایی که سابقه درخشان داشته باشد و کابینت‌های باکیفیت تولید کند، دشوار است. آروما چوب در زمینه تولید و نصب کابینت کار می‌کند و قادر است بهترین گزینه برای خرید کابینت‌های شما باشد. تنها کافی است که به سایت آروما چوب مراجعه کرده و کابینت موردنظر خود را انتخاب کنید و باقی کار را به افراد حرفه‌ای ما بسپارید.

در آروما چوب کابینت موردعلاقه شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن ساخته و برای نصب آماده می‌شود. در مرحله بعد کارکنان ما که سابقه زیادی در این حرفه دارند، کابینت‌های کلاسیک شما را نصب می‌کنند و آشپزخانه‌ای زیبا و کارآمد به شما هدیه می‌دهند.

عوامل موثر در قیمت کابینت کلاسیک

برای ساخت کابینت‌های کلاسیک باید از چوب طبیعی استفاده کرد که به هزینه نسبتا بالایی نیاز دارد. استفاده از MDF برای ساخت کابینت و کشیدن یک‌لایه از چوب طبیعی یا ممبران بر روی آن، باعث می‌شود که در هزینه شما صرفه‌جویی شود. البته منبت‌کاری و کنده‌کاری‌هایی که روی قطعه‌های کابینت‌هایی به سبک کلاسیک انجام می‌شود، به بیشتر شدن هزینه آن نسبت به بیشتر کابینت‌های موجود در بازار می‌انجامد.

نحوه نصب کابینت کلاسیک

احتمالا شما هم به این امر واقف هستید که کابینت‌ها باید توسط افراد حرفه‌ای نصب شوند تا از استحکام کافی برخوردار باشند. برای انجام این کار باید حتما اندازه‌گیری‌ها به‌صورت دقیق انجام شوند تا مشکلی در نصب کابینت‌ها رخ ندهد یا کج نباشند. نصب کابینت‌های زمینی تا حدودی راحت‌تر از کابینت‌های دیواری است. باید دقت شود که زمین زیر آنها ناهمواری نداشته باشد و اگر چنین مشکلی وجود داشت با تنظیم صحیح پایه کابینت، از کج شدن آن جلوگیری کرد.

برای نصب کابینت‌های دیواری از اتصالات محکمی استفاده می‌شود تا احتمال سقوط آنها به صفر برسد. در مرحله آخر هم باید کانترها سر جای خود قرار داده شوند. ازآنجایی‌که کانترهای مناسب برای کابینت‌های کلاسیک از جنس سنگ ساخته می‌شوند، باید حین جابه‌جایی آنها دقت و احتیاط کافی را به خرج داد.

به‌منظور اینکه اصالت سبک کلاسیک حفظ شود، باید همه قطعه‌های کابینت به‌صورت قرینه نصب شوند. از طرفی به دلیل اینکه در این سبک نباید هود مشخص باشد، نصاب‌ها از انواع سرستون‌ها و قاب‌های متناسب با کابینت‌ها، جهت پوشاندن هود استفاده می‌کنند.

جمع‌بندی

امروزه کابینت کلاسیک در سراسر دنیا طرفداران زیادی پیداکرده زیرا از زیبایی خیره‌کننده‌ای برخوردار است و به‌راحتی با انواع دکوراسیون هماهنگ می‌شود. کابینت‌های کلاسیک ظاهری مجلل و سلطنتی به منازل شما می‌بخشند و در آنها زرق‌وبرق بسیاری به کار می‌رود. از مهم‌ترین شاخصه‌های کابینت‌های کلاسیک می‌توان به دسته‌های طلایی یا نقره‌ای، منبت‌کاری یا معرق‌کاری انجام‌گرفته روی در و سبک سلطنتی آن اشاره کرد.

 

نمونه کارهای کابینت کلاسیک